Opravená meteostanice v Krnově má i vlasový vlhkoměr

09.10.2018
Meteosloupek ve Smetanových sadech slouží po tříměsíční opravě opět svému účelu. Kolemjdoucí mohou zjistit nejen momentální teplotu a tlak vzduchu a podívat se na záznam vývoje teploty a vlhkosti během týdne, ale nově zjistí také okamžitou vzdušnou vlhkost. Do výbavy meteostanice totiž přibyl vlasový vlhkoměr.

Renovace meteorologické stanice, která je nemovitou kulturní památkou, přišla na 70 tisíc korun a byla rozdělena na dvě části. Žulový podstavec opravil sochař a restaurátor Tomáš Křivý, skříňka s přístroji prošla dílnou Miloslava Sysaly, jinak opraváře kostelních hodin. „Kovový nástavec byl očištěn a znovu natřen zelenou barvou, plexiskla před přístroji nahradilo sklo a na vrcholu skříňky byla zprovozněna korouhev. Také jednotlivé přístroje byly opraveny a do prostoru za čtvrtými dvířky, který byl dříve prázdný, byl umístěn vlasový vlhkoměr,“ uvedl Vladimír Zavřel z odboru správy majetku města.

Kromě vlasového vlhkoměru je meteostanice vybavena teploměrem, barometrem – přístrojem k měření atmosférického tlaku, a termohygrografem, což je přístroj, který v průběhu týdne zaznamenává teplotu a relativní vlhkost na záznamový papír.

Skříňka na barometr pochází z konce 19. století a je ztvárněna v historizujícím, až secesním duchu. Její historií se zabývá meteorolog René Tydlitát, který v současné době připravuje k vydání knihu o historických povětrnostních sloupech v ČR. Mimo jiné v ní uvádí: „V roce 1890 vznikla myšlenka pořídit do nově upravených exteriérů města meteorologický sloup. Z archivních fondů města vyplývá, že ve výběru byl sériový výrobek firmy Heinrich Kappeller z Vídně, ale nakonec byl vybrán, v té době často žádaný, povětrnostní kiosek německé firmy Wilhelm Lambrecht z Göttingenu. Typově se jednalo o velmi ranou katalogovou variantu modelu Tourist určenou pro veřejné parky a turistická místa. Městu jej věnoval majitel továrny na sukna Franz Kurz st. Dar v hodnotě asi 600 zl. byl krnovskou městskou radou projednán a přijat… Meteorologické přístroje byly do skříňky sloupu osazeny nejpozději 26. prosince 1890.“ Meteorolog se rovněž zmiňuje, že krnovský meteorologický sloup je jedním z nejstarších na našem území a současně je s velkou pravděpodobností nejstarším dochovaným výrobkem z produkce firmy Wilhelm Lambrecht z Göttingenu umístěným v České republice.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Bruntálska